Ktoś mnie ostatnio zapytał jak to jest 0 czy się nie nudzimy, jak wygląda nasza nauka… dopiero zaczynamy, raczkujemy i obie uczymy się jak to będzie wyglądało. Na razie wygląda na przykład tak:

Poranek – znajduję DemOlkę nad niecodzienna lekturą, tj. książką Andre Sterna, którą właśnie czytam – o tym, że szkoła ogranicza i najlepiej zostawić dzieci samym sobie, żeby same mogły pójść za wrodzonym głodem wiedzy

IMG_3402

Potem przychodzi pora na prace domowe. DemOlka ma 5 lat i według Niej nadeszła pora, żeby zaczęła posługiwać się żelazkiem. Ona zyskuje nowe doświadczenie, a ja najlepiej i najdłużej prasowaną ścierkę świata.

IMG_3378-001

Jedziemy załatwiać różne „dorosłe” sprawy, a w między czasie robimy przystanek na zabawę na świeżym powietrzu i nałapać słońca na jednym z najwspanialszych placów zabaw, jakie widziałam. DemOlka ćwiczy równowagę, obręcz barkową w trakcie wspinaczki, funduje sobie darmowe zajęcia integracji sensorycznej huśtając się, bujając, kręcąc i zjeżdżając do woli.

Potem zbieramy kasztany. Przeprowadzamy sekcję jednego z nich i sprawdzamy co kryje w środku (kilka dni wcześniej była ogromna wichura i pozrzucała zupełnie niegotowe na spadanie kasztany). Z tego wynika dyskusja o kasztanach i kasztanowcach i dojrzewaniu.

IMG_3360-001

W ramach odpoczynku trafiamy do kościoła – DemOlkę fascynują wysokie, dostojne wnętrza i jak tylko może odwiedza wszelkie kościoły i katedry, żeby w ciszy posiedzieć w chłodzie i ciszy. Nie znam się na architekturze i niewiele wiem o wiarach, więc na ogół milczę, dając DemOlce kontemplować w spokoju.

IMG_3786

Po południu przychodzą paczki z długo wyczekiwanymi książkami. DemOlka studiuje historię, a Tolek spędza wieczór z Babcią na dyskusji o zagięciu czasoprzestrzeni.

Dzień się kończy. DemOlka nie uczyła się czytać, ani pisać, nie spędziła nawet chwili w ławce, a z dziećmi bawiła się tylko na placu zabaw. Czy nauczyła się czegoś nowego? Sądzę, że tak. Czas pokaże.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *