Edukacja domowa jest czymś, co mnie coraz bardziej zachwyca, ale same zabawy zajmują tyle czasu, że na ogół pisanie zostawiam „na wieczne nigdy”. Ponieważ DemOlka zaczyna w tym roku już zupełnie oficjalną edukację, obiecałam sobie wzmożenie aktywności zapiskowej, żebyśmy mogły za jakiś czas sprawdzić co na ile się sprawdziło. Parę miesięcy temu w Dziecku na warsztat był czas na nicy i włóczki.
Początek był bardzo ambitny i okazało się, że to zupełnie „nie to” – mianowicie Mała napaliła się na kupny wzór i postanowiła wyszywać. Cierpliwości starczyło Jej na godzinę. Potem rzuciła w kąt i uznała, że hafciarki z Niej nie będzie (mnie by też szlag trafił przy takiej dłubaninie). IMG_8313Potem temat potraktowaliśmy naukowo. Było sporo pisku, wrzasku i radości. Najwyższa pora pokazać jak nam to wyszło.
Zaczęło się od tego, że nieopatrznie zostawiłam na wierzchu starannie przygotowany do doświadczeń sznurek jutowy i zajęłam się szykowaniem obiadu. Kiedy wróciłam, pokój spowijała pajęczyna porozciągana pomiędzy stołem, krzesłami, fotelem, biurkiem i oknem, a DemOlka była kursantem ninja, który czołgał się i skakał na przemian i któremu absolutnie nie było wolno wpaść w sidła. Ten pomysł na tyle mnie zaskoczył, że z wrażenia nie zrobiłam żadnego zdjęcia.

Kiedy pierwszy szał minął, do zabawy został wciągnięty Tolek i salon zamienił się w poligon doświadczalny. Dzieciaki rozciągnęły między krzesłami dwa sznurki (po jednym „na łebka).
P1000680Na każdym sznurku wisiała nawleczona połówka słomki.
Do każdej słomki taśmą klejącą został przymocowany jeden balon.
IMG_8337Balony zostały nadmuchane.
P1000681I na 3/4 puszczone „na wolność”.
P1000687Balonowe rakiety śmigały przez dobrą godzinę.
Były nawet wyścigi dziecko vs. „rakieta” (ku chwilowemu smutkowi DemOlki okazało się, że Ona jest najwolniejsza)
IMG_8342Dzieciaki szalały (w takich momentach jakoś 6 lat różnicy nie robi różnicy i każdy po prostu chce wygrać zawody). Ja cieszyłam się chwilą dla siebie. Testowali co im daje mocniejsze lub słabsze nadmuchanie balona, jak kształt balonów wpływa na ich prędkość; czy jest jakaś różnica, kiedy oba balony puszcza jedna osoba lub kiedy każdy puszcza swoją „rakietę”. DemOlka postanowiła nawet sprawdzić czy przypadkiem Ona sama nie odpali jako udawana rakieta (nie odpaliła).
P1000684Jeszcze niedawno włączałabym się z tłumaczeniem, wrzutkami stricte naukowymi i moimi belferskimi zapędami. A teraz… milczałam. Cieszyłam się moją chwilą nad książką i uznałam, że każde z nich dojdzie do swoich wniosków w odpowiednim tempie.

Trzecia zabawa była moim pomysłem z czasów Szalonych Naukowców.
Każdemu z dzieci wręczyłam po jednym wieszaku metalowym i po dwa sznureczki.
Każde z nas przywiązało równej długości sznureczki do ramion wieszaka.
IMG_8353Każde z nas zawinęło luźne końcówki sznurków na palce wskazujące i wsadziło sobie (palce) do uszu.

P1000694P1000693Podeszliśmy do krzeseł i uderzaliśmy zagiętą częścią wieszaka w drewniane części.

P1000692Przez chwilę DemOlka miała problem z dobrym zamocowaniem sznurka na placach i nie mogła zarejestrować co nas tak zachwyca. Ale jak już się udało – pokój znowu rozbrzmiał radosnymi śmiechami i okrzykami pełnymi zaskoczenia.
IMG_8350I znowu – nie tłumaczyłam za dużo. Opowieści o falach dźwiękowych i częstotliwości dźwięku zostawiłam sobie na inny raz, a tym razem z przyjemnością bawiłam się z dziećmi.

To był dobry dzień.

Jest to post-post do ostatniej edycji projektu Dziecko na warsztat
Zapraszam na inne blogi – po kliknięciu na mapę przeniesiecie na odpowiednie strony – jest co oglądać!

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Nasza szkoła domowa I&K w domowym zaciszu Kidsandu Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku WorldSchool Explorers Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Jej cały świat

4 Replies to “sznurek jutowy w roli edukatora”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *