gra: Speed cups
wydawnictwo: G3
wiek graczy: 6+ (nasza domowa 5-latka gra, choć potrzebuje chwili do zastanowienia)
liczba graczy: 2-4 
czas rozgrywki: ok. 15 min. (zgadza się; jak mamy mniej czasu można użyć tylko kilku kart)

Rok temu zakochaliśmy się w konwentach i targach gier planszowych. Uwielbiamy wchodzić do sali pełnej stołów, przygotowanych gier i fascynatów grania. Z każdego wyjazdu wracamy z jakimś nowym łupem, który szczególnie nas zachwycił. Tak było ze speed cups.

IMG_6670

W pudełku są kolorowe kubeczki (5 sztuk dla każdego gracza), karty oraz dzwonek.

Rozdajemy kubeczki, talię wykładamy na środek stołu, rewersem do góry, dzwonek stawiamy na środku stołu tak, żeby każdy miał do niego równie łatwy dostęp. Następnie odkrywamy jedną kartę, a gracze mają jak najszybciej ułożyć kubeczki w odpowiedniej kolejności. Rysunek na karcie zadaje tę kolejność. Karty są różnorakie – czasem kubeczki należy ustawić „pionowo” jeden na drugim, a czasem „w poziomie”.
Kto ułoży pierwszy – ten naciska dzwonek (a raczej – wali w niego w emocjach). 🙂

PhotoCollage Share File1a

Jeśli po jakimś czasie uznamy, że zrobiło się zbyt łatwo i monotonnie, można dokupić paczuszki z dodatkowymi kartami (5 sztuk w paczce), które nieco podwyższają poziom trudności, bo pojawia się więcej możliwych ustawień kubeczków (na każdej w kart dodatkowych, w rogu, zapisane jest imię osoby, która zaprojektowała wymyśliła dany rysunek oraz flaga państwa, z jakiego pochodzi).

PhotoCollage Share File1

Dość szybko okazało się, że jestem najszybsza w układaniu poziomym. Tłumaczyłam Tolkowi, że musi używać obu rąk, na czym ma się skupić… chwilę potem doszliśmy do pierwszej pionowej karty i – ku mojemu ogromnemu zdziwieniu – nie miałam startu do syna!
Tym razem to On mi tłumaczył swoją technikę i (tak jak ja moment wcześniej) dziwił się, że nie jestem w stanie użyć obu rąk bez mylenia kolejności kolorów. Okazuje się, że mózgi działają różnie i każdy musi odkryć swoją technikę i swój sposób, żeby wyprzedzić pozostałych graczy.

IMG_6660

A jak sobie radził nasz najmłodszy członek rodziny? DemOlka początkowo miała trudności. Po pierwsze na razie nie jest w stanie operować jednocześnie dwiema rękami, a co za tym idzie jest nieco wolniejsza od reszty graczy. Po drugie – o ile nie miała większych trudności z ułożeniami poziomymi – to okazało się, że karty pionowe stanowią dla Niej nie lada wyzwanie. Zwłaszcza te, w których kolory „rozchodzą się na boki” wymagały od Małej pełnego skupienia i musiałyśmy poćwiczyć, wspomagając się częściowym zakrywaniem kart (ciekawe, bo przy okazji się okazało, że żeńska część rodziny lepiej czuje się „przy ziemi”, a męska w pionie – zbieg okoliczności czy płeć mózgu?!).

PhotoCollage Share File7PhotoCollage Share File8PhotoCollage Share File9

I to jest dodatkowy ogromny plus Speed cupsów – nawet dla malutkich dzieci, które jeszcze nie mają szans zagrać zgodnie z przewidzianymi zasadami, jest to świetny sposób na ćwiczenie sekwencji, logicznego myślenia czy po prostu sprawności manualnej. Można „porzucić” karty, narysować kropki czy trójkąty i układać, układać, układać. Jeśli z kubeczków korzysta jeden mały człowiek, możliwości wykorzystania jest naprawdę od groma.

PhotoCollage Share File10

Kubeczki, dzwonek, kolorowe karty – niby banalnie proste, prawda? A potem nagle się okazuje, że ten prosty zestaw to nieskończoność pomysłów, możliwości i dobrej zabawy dla osób w bardzo różnym wieku (do gry zaciągnęliśmy nawet naszego opornego dziadka!).

IMG_6694 IMG_6681 IMG_6654

Jak człowiek czuje presję czasu, ręce się trzęsą, kubeczki wywracają, a kolejność myli, to nie tylko mała dziewczynki, ale i doroślaki miewają problem. I dlatego uwielbiamy speed cups!
Gra trwa moment – przecież można się umówić, że układamy tylko 5 kart, a nie cała talię. Jest energiczna, rozbudzająca, głośna i śmieszna. Momentami karty fruwają na wszystkie strony, a na dzwonku spotykają się nagle cztery ręce. I o to chodzi – jest szaleństwo, jest czas rodzinny, jest wesoło. I dlatego z całego serca polecamy Speed cups jako prezent podchoinkowy. Dobra zabawa gwarantowana!

Wpis powstał w ramach projektu 

3 Replies to “speed cups – naprawdę szybka gra rodzinna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *