Mieszkamy w takim miejscu Warszawy, w którym ciężko zapomnieć o historii. Temat wojny, Powstania i żołnierzy wypływa co i raz w trakcie spacerów tym bardziej, że bardzo interesuje Tolka. Siłą rzeczy rozmawiamy o strzelaniu, o broniach, moździerzach i kulach, a DemOlka czynnie uczestniczy w tych dyskusjach. Wydawało mi się, że pięciolatka rozumie temat „na przedszkolnym poziomie” i mniej więcej wie o co chodzi.

 

Dziś poszłyśmy na spacer. Przechodziłyśmy właśnie koło jednej z kamienic, kiedy DemOlka zatrzymała się gwałtownie i z przejęciem zaczęła mi opowiadać to, co niedawno mówiła im Babcia: że dziury w fasadzie przerwały od czasów wojny, że to, co widać, to ślady po kulach. Zakończyła swoją historię dość niespodziewanymi pytaniami: „mamo, a jakimi KULAMI oni do siebie rzucali, że aż zrobiły się dziury w ścianach? co oni właściwie robili?”. Zdębiałam. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że wojna kompletnie nie mieści się w DemOlkowym umyśle. Jest taką abstrakcją, że Mała nie umie jej do niczego przypisać i tylko te „kule” wydawały się czymś znajomym, zbliżonym do kul śnieżnych, którymi w siebie rzucamy.

 

Niedawno czytałam wypowiedź pewnego syryjskiego Ojca. Opowiadał, że zmarł ich sąsiad-staruszek. Na wieść o śmierci sąsiada pięcioletnia Syryjka spytała czy trafiła w niego bomba. Zupełnie nie mogła zrozumieć, że można umrzeć ze starości.

Choć pytanie Olki ujawniło klęskę moich umiejętności pedagogicznych, to zakręciła mi się w oku łza wzruszenia. Niech Ona będzie taka nieświadoma jak najdłużej! Niech świat Jej nie odziera z dziecięcej radości życia. Jeszcze zdąży się w życiu „nabać”, „nastraszyć” i „nadenerować”.

3 Replies to “ślady po kulach”

    1. Odnowiona tak, że ślady zniknęły? Widzieliśmy w Niemczech renowację takich kamienic – część śladów historycznych była osłaniana hartowaną szybą i oprawiana „w ramkę”, żeby długo przypominały co tu się kiedyś wydarzyło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *