plac zabawDo dziś pamiętam ogródek jordanowski niedaleko moich Dziadków i tę jedną huśtawkę, po której już żadna inna nie była taka sama. Potem było przesiadywanie na trzepaku, gry w klasy, skakanki, gumy, spędzanie czasu na dworze.
Obecnie już rzadko widuję lokalne piaskownice czy nawet trzepaki. Za to mamy piękne, kolorowe, ogromne place zabaw. Niestety w tygodniu zazwyczaj świecące pustkami. A mają niesamowicie pozytywny wpływ na rozwój dziecka! Przede wszystkim ilość sprzętów, który się tam znajduje i możliwości ich wykorzystania daje nam szanse stymulacji wielu zmysłów na raz. Dodatkowo, dostarcza dziecku wiele ruchu, którego ono potrzebuje. Czy wiecie, ze dziecko powinno przebywać na dworze dwie godziny dziennie? Kolejną zaletą jest stymulacja rozwoju społecznego dziecka, nie raz także nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i trudnych.


Co na nas czeka na placu zabaw?

Huśtawka! Wspaniały sprzęt. Wzmacnia reakcje równoważne, także reakcje posturalne. Stymuluje koordynację ruchową, koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko nie wiedząc o tym, usprawnia orientację w przestrzeni, kontrolę położenia własnego ciała. Pamiętajmy, że wolniejszy ruch liniowy przód-tył działa na układ nerwowy w sposób wyciszający.

Karuzela – stymulacja systemu równowagi, orientacji w przestrzeni. Niektórzy nie lubią ruchu rotacyjnego, ci ,,nadruchliwcy” powinni unikać takiej stymulacji np. przed snem. Aby karuzela się kręciła, trzeba dobrze wyczuć swoją siłę i jej adekwatnie użyć.

Zjeżdżalnia -teraz są wspaniałe budowle, gdzie zjechanie ze zjeżdżalni jest końcowym celem, nagrodą. Najpierw trzeba się wspiąć, przejść po ruchomym elementach. Ale o tym potem. Na zjeżdżalni stymulujemy tak naprawdę całe nasze ciało. Musimy pokonać lęk przed wysokością, ponownie ćwiczymy równowagę, koordynację naszego ciała. Musimy kontrolować ten ruch, zaplanować go, ocenić czy nam się uda. Dodatkowo, usprawniamy koncentrację uwagi. Bardzo dobre miejsce dla tych niezgrabnych, potykających się o siebie dzieci.

Wspinaczka!! Drabinki, pająki, liny! Przyprawiają o dreszcze rodziców, ale skoro znajdują się na placu zabaw to znaczy, że dzieci sobie powinny na nich poradzić. Naprzemienne ruchy, współdziałanie wielu zmysłów jednocześnie, ćwiczenie prawidłowego chwytu, wyczucie swojej siły, napinanie i rozluźnianie mięśni, planowanie ruchu, ocena ryzyka, myślenie przyczynowo-skutkowe, wzmacnianie poczucia własnej wartości, pokonywanie lęków – to wszystko możemy stymulować dzięki zabawie.

Piaskownica ma dobry wpływ na stymulację dotykową, planowanie ruchu rozwój wyobraźni. Zabawa w piaskownicy pozwala współdziałać kilku zmysłom naraz! Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, kompetencje komunikacyjne, społeczne, pobudza wyobraźnię przestrzenną dziecka.

Myślę, że znaleźlibyśmy jeszcze wiele zalet, które przemawiałyby za częstszym spędzaniem czasu na placach zabaw. Warto, pomimo uczęszczania na terapię SI, jak najczęściej korzystać z dobrodziejstw takich miejsc jak place zabaw.

Jest wiosna, więc drodzy rodzice, wychodźcie na dwór jak najczęściej!

 

84460f85-1780-457a-b2ad-a69556015f04Martyna Szczecińska – Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej na kierunku Surdopedagogika i Terapia Pedagogiczna; dyplomowany Protetyk Słuchu. Od kilku lat pracuje jako terapeutka SI, a praca z dzieciakami sprawia Jej niezwykłą frajdę. Dzieciom też. ????
Nie mogąc przestać, obecnie na studiach logopedycznych zgłębia nowe tajniki wiedzy. Pasjonatka gór, lasu i fotografii.

0 Replies to “Mamo, tato! Chodźmy na plac zabaw! – integracja sensoryczna na co dzień”

  1. Place zabaw sa cool !
    Zapraszamy na nasz-Wasz-dawny przy Odkrytej. Obok jest mini plac manewrowy: ulice,pasy,sygnalizatory swietlne do nauki przepisow ruchu drogowego:) Glam Girl jezdzi tak rowerem i hulajnoga. Ale rolki tez beda grane:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *