Kuba i Buba to urocze bliźniaki. Czy są do siebie podobni? Z wyglądu – bardzo! Ale co do reszty … już nie bardzo! Przede wszystkim trzeba wyjaśnić to, co właściwie jasne – Kuba to chłopak, a Buba to dziewczynka. Kto jest większym urwisem w tym duecie? Kto stwarza więcej problemów? Ot, zaskoczenie! Nie kto inny, jak Buba.

„Awantura do kwadratu” to prześmieszna książeczka opowiadająca rok z życia uroczego rodzeństwa; pełna humoru, napisana żywym językiem, która z przymrużeniem oka pokazuje, że wychowanie dzieci i dzieciństwo to prawdziwa przygoda.

Bliźniaki, jak prawie każde rodzeństwo kłócą się ze sobą i awanturują, ale jak mówi stare powiedzenie – kto się lubi ten się czubi!

„Czasami fajnie jest mieć brata, a czasami dużo fajniej jest mieć siostrę – zależy od okoliczności. Na przykład Buba jest bardzo zadowolona, że ma brata, gdy otrzymuje w prezencie nową sukienkę – przynajmniej nie musi obawiać się, że Kuba będzie chciał ją pożyczyć. Z kolei Kuba bardzo się cieszy, że ma siostrę, gdy dostaje nową futbolówkę – bo Buba nie znosi piłki nożnej. Jednak obydwoje – i Buba, i Kuba – twierdzą, że gdyby mieli wybierać między posiadaniem siostry lub brata, to najchętniej wybraliby posiadanie chomika (o tym jednak nie chce słyszeć mama).”

„Kubę i Bubę” przyniosła nam kiedyś sąsiadka, mama przyjaciela moich dzieci: przeczytajacie razem – namawiała! – Będzie ubaw dla całej rodziny!
I rzeczywiście … Jeszcze tego samego wieczora zasiedliśmy do wspólnego czytania i już od pierwszej strony płakaliśmy ze śmiechu. Wielką zaletą tej książeczki jest to, że bawi do łez zarówno  dużych jak i małych, tyle tylko, że czasem jedni i drudzy będą śmiać się w różnych momentach. Dodatkowym atutem książeczki są dodatki, które przeplatają poszczególne rozdziały – pomysły na gry i zabawy, przepisy kulinarne, zagadki i łamigówki.

Jestem pewna, że Kuba i Buba spodoba się wszystkim, a rodziców rozczuli i być może nasunie skojarzenia ze starym serialem „Rodzina Leśniewskich”.

I jeszcze fragment na zachętę:

„Któregoś razu babcia powiedziała do bliźniaków:
– Ubierzcie swetry!
Kuba pokręcił głową, że tak się nie mówi, ale potem grzecznie nałożył sweter. A co zrobiła Buba?
Wyciągnęła z pawlacza bombki i elektryczne lampki, później zaś przystroiła nimi sweter – wyglądał piękniej niż choinka.
– Co ty robisz?!… – zapytała osłupiała babcia.
Buba udawała zdziwioną:
– Jak to co?!  Przecież kazałaś nam ubrać sweter!
– Dziecko! … – Babcia załamała ręce. – Ja chciałam powiedzieć, żebyście nałożyli swetry, bo wychodzimy…
– A, to co innego… – zgodziła się Buba i wyciągnęła z szafy sweter taty.”

Kasia Nowacka

Grzegorz Kasdepke “KUBA i BUBA  czyli awantura do kwadratu”
Ilustracje Ewa Poklewska – Koziełło
Wydawnictwo Literatura, Łódź 2010
ISBN 978-83-7672-069-2
102 strony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *