IMG_0365

Niedawno DemOlka dorwała książkę „po bracie” o recyklingu i odpadkach. Zaczęła sortowanie śmieci w takim tempie, że nie nadążałam z ich produkcją i dziecko się coraz bardziej niecierpliwiło.

Nie ukrywam, że po pierwszych dwóch dniach i ja miałam nieco dosyć potykania się o walające się wszędzie niepotrzebne rzeczy, które według mojej Córki były bardzo potrzebne i starannie posegregowane. Nie było rady, musiałam na gwałt wymyślić następne atrakcje związane z przetwarzaniem odpadków i z naszą nowoodkrytą książką. A ponieważ akurat ten rodzaj bałaganu na środku salonu przyprawiał mnie o zawrót głowy, zaczęłam gorączkowo dumać jak mogę wyprowadzić dziecię do ogrodu, z którego korzysta więcej ludzi (a więc także nienadającego się do zarzucenia plastikowymi, metalowymi i papierowymi odpadami). I wtedy – zupełnym przypadkiem – z pomocą przyszła mi sama książka oraz biologiczne zapędy BabcioTolki, która trzyma pieczę nad ogrodem. Kiedy zobaczyłam to okienko, mało nie krzyknęłam z radości, że mam rozwiązanie, które usatysfakcjonuje nas obie:

IMG_9381

Poszłyśmy odkrywać kompostownik, trwające w nim prace i zachwycać się świeżym kompostem.

IMG_9384

IMG_9388

Przy okazji musimy powędrować do BabcioTolki na skrócony wykład o tym, co może trafiać do kompostownika, co się nie nadaje i jak to się dzieje, że z odpadków powstaje nawóz. Tymczasem zafascynowana DemOlka obserwowała pracę robaczków i nie mogła pojąć jakim cudem ze starych liści i twardych skorupek jaj powstaje coś czarnego i miękkiego.

IMG_9386

IMG_9387 IMG_9390

W takich momentach nie mam szans ukryć, jak mało wiem o ogrodach, nawożeniu i roślinach. BabcioTolka ma stosowne wykształcenie i wieloletnią praktykę i zawsze wycofywałam się z prac ogrodniczych, oddając pole do popisu starszemu pokoleniu. Nagle okazało się, że to, co uważałam za swoją wadę, dla DemOlki jest zaletą – bo jesteśmy równie zaciekawione i zadziwione niektórymi odkryciami. I mamy tyle samo frajdy.

4 Replies to “kompost”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *