W trakcie weekendu 28-29 listopada 2015 miała miejsce już III Konferencja Bliskości (plan spotkania i wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.konferencjabliskosci.pl)*.

Długo mogłabym się rozwodzić nad programem, gośćmi, uczestnikami, atmosferą – po prostu było fajnie: bliskościowo, ciekawie i inspirująco. Ale w tym miejscu chciałabym się skupić na jednym z gości specjalnych – mianowicie na doktorze Lawrence J. Cohenie, z którym spotkanie miało tytuł: „Jak zostać rodzicem, jakim zawsze chciałeś być”. I tu zaczyna się magia… Ponieważ rady dawane przez dr Cohena tak naprawdę dotyczą tylko i wyłącznie nas samych. To w nas zaczyna się ta ogromna zmiana, która ma wpływ na wszystko i wszystkich dookoła . To jest ta dobra wiadomość, bo naprawdę możemy coś zmienić, a czasami największa zmiana przychodzi ze względu na zmianę jednej osoby (tu np. rodzica).

Dr Cohen mówi i uczy o rodzicielstwie przez zabawę. Zachęca, żeby przepracowywać trudne sprawy poprzez wciągnięcie ich na pole zabawy (playzone). I wierzcie mi, że to działa! Szczegóły znajdziecie w książce o tym samym tytule: „Rodzicielstwo przez zabawę”. Praktycznym rozszerzeniem tej pozycji są: „Siłowanki. Dzikie harce, których potrzebuje każda rodzina”.
Wiecie, że dzieci nie płaczą i nie robią scen, żebyśmy się gorzej czuli jako rodzice, ale żeby nam coś przekazać i żeby przeżyć swoje emocje? A potem po prostu czują się lepiej. Niby nic odkrywczego, ale myśl płynąca za tym stwierdzeniem jest piękna i pouczająca: przywitaj i zaakceptuj wszystkie emocje swojego dziecka!!! Dzieci naprawdę mają potrzebę pokazywania wszystkich uczuć. My, dorośli, najczęściej używamy słów, a dzieci potrzebują niewerbalnych oznak odzwierciedlających te uczucia (bo często po prostu nie potrafią jeszcze mówić albo nie potrafią nazwać swoich uczuć). Nauczmy się pokazywać uczucia również ciałem. Kiedy dzieci są naprawdę złe albo zrozpaczone to często po prostu zapominają jak nazywają się uczucia i ciągle potrzebują niewerbalnych określeń. Nie prośmy też dzieci o nazwanie emocji, bo czasami nie potrafią, nie rozumieją, nie znają całej palety uczuć dostępnej nam, dorosłym. Dlatego warto okazywać emocje przy dziecku i o nich rozmawiać. Dr Cohen namawia też, żeby być miłym dla siebie, bo współczucie to współ-odczuwanie. A współczucie dla siebie to troska i uważność wobec siebie. Gdy sami nabierzemy wprawy we współodczuwaniu nasze dzieci też będą to potrafiły. Bardzo cenna jest też uważność – uważność na to, co dzieje się w danej chwili bez oceniania. Spróbujmy czasami nie oceniać dziecka chociaż przez chwilę (np. biorąc głęboki oddech). I to samo może kiedyś wypróbujmy na dorosłych . Ciekawa uwaga: nic nie jest pilne poza zawałem i krwotokiem z żyły tętniczej. Wszystkim innym sprawom możemy poświęcić chwilę namysłu. Warto!
Wspaniałą pozycją jest książka: „Nie strach się bać – Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa” i w sumie wokół tej pozycji toczyło się spotkanie. Dowiedziałam się między innymi, że sprawy wobec których mamy ogromne poczucie winy, mogą być punktami startowymi do pracy nad sobą, nad życiem. Te sprawy pokazują nam drogę, w którą powinniśmy wyruszyć. Np. gdy krzyczymy na dziecko z jakiegoś powodu to warto się nad tym zastanowić – jaką własną potrzebę przez to spełniamy. Mogę przemyśleć dlaczego ta sprawa jest dla mnie tak istotna, jak to się stało, że budzi we mnie tyle emocji i może to wyjaśni i pokaże dlaczego krzyczę (bo krzyk sam w sobie jest strategią, za którą kryje się potrzeba, często nienazwana).
Zachęcam Was do sięgnięcia po książki dr Lawrence J. Cohena. Wszystkie wymienione przeze mnie tytuły są przetłumaczone na język polski i dostępne praktycznie od ręki. Zachęcam Was też do pracy nad swoim rodzicielstwem, bazując właśnie na zabawie. Nigdy nie jest za późno na zmianę, a przyczynić się możecie do niej właśnie Wy!!!


Justyna AntonikJustyna Antonik
– Doula ze Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradca noszenia w chustach i nosidłach miękkich Akademii Noszenia Dzieci, instruktor aktywnej szkoły rodzenia oraz masażu dziecięcego.
Prywatnie mama 2 wspaniałych chłopców.

https://www.facebook.com/doulajustyna.antonik
https://www.facebook.com/AktywnaWarsztatownia

 

*Konferencja Bliskości jest organizowana corocznie, przez Wydawnictwo Mamania. Ich myśl: Mądre książki dla mądrych rodziców

**Ze strony Konferencji o dr Cohenie: Lawrence J. Cohen uzyskał doktorat z psychologii na Duke University. Specjalizuje się w terapii dzieci i rodzin poprzez zabawę, ma własną praktykę psychologiczną. Jest prelegentem licznych konferencji oraz prowadzi konsultacje i warsztaty dla nauczycieli, pracowników przedszkoli, opiekunów i rodziców. Jest autorem tłumaczonych na kilkanaście języków książek, w których porusza tematykę zabawy jako narzędzia pracy z dziećmi i ich rozwoju. Jego prace publikowane są w licznych magazynach, zarówno naukowych i profesjonalnych, ale też w prasie popularnej (m.in. w Boston Globe, The Time). Wydawnictwo Mamania wydało trzy książki autorstwa L.J.Cohena „Rodzicielstwo przez zabawę”, „Nie strach się bać” i „Siłowanki” napisane wspólnie z A.T. DeBenedetem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *