Nasza Polska to świetny projekt, który ma potrwać 6 miesięcy.

Wrzesień był czasem geografii. Zanim na dobre zaczęłam z DemOlką zagłębiać się w odkryłam, że najpierw musimy połączyć pojęcie „Warszawa” z konkretem. I tak wylądowałyśmy na spacerze z przewodniczką. Potem dużo rozmawiałyśmy i czytałyśmy mnóstwo książek o stolicy. Ustaliłyśmy, że Warszawa jest tam, gdzie jedziemy krótko samochodem, gdzie spotykamy się ze znajomymi, gdzie Tolek chodzi do szkoły, a Kot do pracy, gdzie mamy znajomych lekarzy i oswojone szpitale; to tam, gdzie widać Pałac Kultury, gdzie mijamy Stadion Narodowy, gdzie chodzimy do kina i na spacery. Warszawa to te tereny, które znamy, często widzimy i poznajemy. Na podkreślenie tych wiadomości, wyciągnęłyśmy jeszcze kolorowankę o Warszawie i Olka sprawdzała, które budowle zna z widzenia.

IMG_4209

IMG_4085

IMG_4082

IMG_4080

IMG_4086

IMG_4089

IMG_4089

IMG_4060

IMG_4092

IMG_3473

Nawet lizak się znalazł. 🙂

Po kilkunastu książeczkach i atlasach uznałam, że pora na taką mapę naszego kraju, która wdrukuje się w pamięć na długo. I tak powstała nasza prywatna mapa Polski. Nieskromnie powiem, że to był świetny ruch i w pięcioletniej główce powoli wszystko zaczęło się składać w sensowną całość. Tolek wytyczał bieg Wisły, DemOlka wyklejała Bałtyk i sprawdzała gdzie są góry. Jak tylko Tolek zapomniał, że tu gdzieś czai się NAUKA, zaczął się dobrze bawić i coraz bardziej przykładać do pracy.

IMG_3972

IMG_3965

IMG_3970

IMG_3983

IMG_4053

Potem zajęłyśmy sąsiadami Polski, rozmowami o „byciu za granicą” (niedawno wyrabialiśmy paszporty i DemOlka marzy, żeby wykorzystać ten nowy) i flagami. 
IMG_4051

IMG_4054-001

IMG_4061

IMG_4214

Kiedy mapa nabrała już właściwych kształtów, znowu wyciągnęłam wszystkie książki i DemOlka miała je pogrupować na te, które opisywały Warszawę i te o Polsce.

IMG_4210

IMG_4217

Kiedy wiedziałam, że zaczyna ogarniać temat, DemOlka została obdarowana puzzlami z mapą i z zapałem układała, zapamiętując przy okazji gdzie rosną drzewa, gdzie biegają zające, a gdzie w trawie piszczy.

IMG_3892

IMG_4225

IMG_4211

Tak niepostrzeżenie przeszliśmy do tematu kolejnego miesiąca projektu, tj. przyrody, ale o tym – kolejnym razem.
Ostatnim, nieoczekiwanym „sprawdzianem”, okazała się wizyta TolkoBabci. DemOlka zaprezentowała nasze dzieło i opowiedziała o nim: pokazała gdzie jest Polska, gdzie Rosja, a gdzie Niemcy (na razie więcej krajów Jej nie pokazywałam, żeby się nie pogubiła od nadmiaru „dobra”. Wytłumaczyła, że środkiem Warszawy płynie Wisła, z zachwytem opowiedziała o połyskującym brokatem Bałtyku i o spacerze po Starym Mieście pod czujnym okiem Zygmunta, patrzącego z kolumny. Niesamowite ile nowości zostało Jej w głowie dzięki naszym zabawom.

Post powstał w ramach projektu Nasza Polska

 

 

One Reply to “Nasza Polska – geografia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *