Kilka lat temu, zupełnie przez przypadek, trafiliśmy na nasz pierwszy konwent. Była to dla nas totalna nowość, ale wciągnęło nas całkowicie. Konwenty na stałe zagościły w naszym kalendarzu i teraz staramy się bywać na nich jak najczęściej czyli kilkanaście razy w roku.

Co to właściwie są te konwenty?

Mówiąc najogólniej konwenty to zjazdy fanów: fantastyki, gier planszowych, komiksów i science fiction. Przez cały dzień na uczestników czekają prelekcje o najprzeróżniejszej tematyce, wykłady, na których dowiecie się wszystkiego o ulubionych postaciach , warsztaty oraz ciekawe spotkania ze znanymi osobami. Można wziąć udział w konkursach i turniejach, nauczyć się grać w nowe gry planszowe, a na koniec kupić pamiątkową koszulkę, nową grę planszową, czy figurkę ulubionego bohatera.

Każdą z tych atrakcji lubimy, ale według nas konwent nie istnieje bez Games Roomu, czyli miejsca wyposażonego w większość gier planszowych i karcianych dostępnych na rynku. Wszystkie je można obejrzeć, wypożyczyć i do woli grać ze znajomymi. Games roomy często są otwarte 24h/dobę. Cały sztab gżdaczy chętnie wyjaśni zasady wybranej gry i ułatwi jej poznanie. Gżdacze to wolontariusze, których zadaniem jest pomoc uczestnikom w każdej konwentowej sprawie. Jeśli będziecie takiej potrzebowali, to rozglądajcie się za młodymi osobami w charakterystycznych koszulkach konwentowych. Na pewno pomogą!

Oprócz Games Roomu na konwencie nie może zabraknąć Cosplayerów, czyli osób jak najwierniej odwzorowujących strojem i zachowaniem postaci z gier, filmów czy komiksów. Niewątpliwie jest to najbardziej widowiskowa atrakcja tego typu imprez.

Niektóre stroje to prawdziwe arcydzieła, a wyobraźnia przebierańców jest naprawdę imponująca. Ze wszystkich jakie widzieliśmy, najbardziej zachwycił nas zwycięzca z tego roku na PYRKONIE (Poznań). Kostium Garrusa (postać z gry komputerowej Mass Effect) została w całości wykonana ręcznie i nie miała sobie równych.

Ale nie da się ukryć, że wybranie jednego, najlepszego przebrania, to nie lada wyzwanie, bo wszyscy prezentują naprawdę wysoki poziom:

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, konwenty nie są zdominowane przez jedną płeć, czy też ludzi w jednym, konkretnym wieku. To impreza dla wszystkich i coraz częściej można na niej spotkać całe rodziny.

StworkiPotworki dobrze wpasowują się w atmosferę konwentów. Niektórzy Cosplayerzy wśród naszych figurek znaleźli samych siebie

     
Żeby dobrze oddać atmosferę konwentów, słowa nie wystarczą. Dlatego dziś zasypaliśmy Was zdjęciami i przybliżyliśmy podstawowe pojęcia konwentowe. Jutro druga część opisu, w której pokażemy, że to naprawdę impreza rodzinna.
Zapraszamy!
Stworki Potworki
 STOP

Zdjęcia zrobione na konwentach:
FALKON – Festiwal Fantastyki (Lublin)
PYRKON – Festiwal Fantastyki (Poznań)
COPERNICON – Festiwal Gier i Fantastyki (Toruń)
BRWIKON – Konwent fantastyki i gier planszowych (Brwinów)
MIEDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSU I GIER (Łódź)
SPACECON – Konwent miłośników science fiction (Gliwice)
POLKON – najstarszy konwent w Polsce; co roku odbywa się w innym mieście.
AVANGARDA- Konwent Miłośników Fantastyki (Warszawa)
ZjAva (Zimowa JAzda AVAngardowa )- Konwent gier (Warszawa)

Aa
a
a

One Reply to “Czym są konwenty fantastyki, komiksów i gier planszowych, cz. 1.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *