Wskaźnik pH z czerwonej kapusty

Dziś prezentujemy rozbudowaną wersję doświadczenia, które kilka lat temu proponowaliśmy na innym portalu dziecięcym. Ponieważ dzieci nam rosną, to zabawę we wskaźniki powtarzaliśmy już dziesiątki razy, testując różne sposoby przygotowania soku z kapusty, różne sposoby aplikacji soku oraz sprawdzając pH przeróżnych cieczy.

Dla maluchów to przede wszystkim „czary”. Jeśli chodzi o element naukowy, można skupić się np. na zakraplaniu soku z kapusty pipetą – dzieci ćwiczą dłoń, a satysfakcja, kiedy przenoszenie płynów zaczyna im wychodzić, jest ogromna. W ogóle pipeta to dla najmłodszych świetna zabawka – można urozmaicić nią kąpiel w wannie, podlewać kwiatki, albo strzelać wodą przed siebie (i na siebie) w środku gorącego lata.

Przedszkolaki na ogół są niesłychanie zaintrygowane, kiedy nalana chwila wcześniej woda, nagle zaczyna barwić się na różne kolory. I to dla tej grupy wiekowej podajemy poniżej tłumaczenie eksperymentu.

Starszakom można powiedzieć nieco więcej o analizie chemicznej, sięgnąć po papierki lakmusowe (do kupienia m.in. na allegro) i pokazać skale pH. Setki dzieci, dla których prowadziliśmy zajęcia Szalonych Naukowców, reagowały z taką samą ciekawością i radością: dopasowanie „zużytych” papierków lakmusowych do miejsca na skali pH, a następnie ustawienie w odpowiedniej kolejności szklanek z testowanymi cieczami, to naprawdę super zabawa. Należy się tylko liczyć z kilkudniowym szałem testowania wszystkiego, co się w domu pod rękę nawinie. Papierki lakmusowe można znaleźć wtedy w sokach, dżemach, sosach, kremach i wodach toaletowych. Ot, ciekawość naukowców musi znaleźć ujście.

Potrzebne są:

  • kawałek czerwonej kapusty
  • mydło (lub soda oczyszczona)
  • ocet (lub woda z kwaskiem cytrynowym)
  • woda z kranu
  • cztery przezroczyste naczynia (np. szklanki lub słoiki)
  • łyżeczka
  • ew. skala pH i papierki lakmusowe

Do dzieła:

1. Weź kilka liści czerwonej kapusty, porwij je na małe kawałeczki i wrzuć do kubka.

2. Poproś o pomoc rodziców – zalejcie porwaną kapustę wrzątkiem i odstawcie, żeby wystygła (jeśli planujemy zabawę kilkudniową, to polecamy wersję z sokiem z kapusty gotowanej).

3. W tym czasie przygotuj trzy przezroczyste naczynia (np. szklanki, słoiki, itp.) i do każdego z nich nalej wodę z kranu.

4. W pierwszym naczyniu rozpuść trochę mydła – tak, żeby woda stała się biała.

5. Do drugiego naczynia z wodą dolej trochę octu.

6. Do trzeciego niczego nie dolewaj – zostaw samą wodę.

7. Poproś kogoś dorosłego, żeby sprawdził czy sok z kapusty już wystygł. Jeśli tak, weź łyżeczkę i przelej nią trochę soku z kapusty do każdego z trzech naczyń.

8. Zobacz, co się stanie!

Jeśli zabawa Wam się spodobała, możecie naszykować jeszcze kilka naczyń i wymieszać w nich różne ilości płynów z każdego naczynia.

Wyjaśnienie:

Czasem naukowcy badają substancje (np. różne płyny), o których nic jeszcze nie wiedzą. Sprawdzają np. czy coś jest kwasem, zasadą, czy też jest obojętne. To się nazywa badaniem właściwości substancji. Brzmi bardzo poważnie, prawda?

Tymczasem naukowcy robią wtedy dokładnie to, co Wy zrobiliście dzisiaj. Sok z czerwonej kapusty jest wskaźnikiem, tj. wskazuje czy dany płyn jest kwasem (barwi się na różowo), zasadą (barwi się na niebiesko) czy substancją obojętną (barwi się na fioletowo). Sprawiliśmy, że sok z czerwonej kapusty stał się domowym „wykrywaczem” pH. Wiedząc to wszystko możemy sprawdzać kwasowość lub zasadowość innych substancji znajdujących się w domu, np. jedzenia czy środków myjących, a także wody deszczowej czy śniegu.

UWAGI:

  1. Sok z kapusty nadaje się do użytku ok. 2-4 dni. Po tym czasie zaczyna tracić kolor oraz właściwości wskaźnika.
  2. Połączenie octu i sody oczyszczonej potrafi zostawić trwałe ślady – np. na drewnianym blacie. Dlatego (o ile nie mamy wyznaczonego miejsca, w którym mogą powstać stałe szkody) zalecamy prowadzenie eksperymentów na obszernej tacy.

Miłego eksperymentowania!

A

Szaleni Naukowcy prowadzą warsztaty naukowe dla dzieci w wieku 3-6 oraz 6-12 lat. Łącząc rozrywkę z edukacją, wyjaśniają tajemnice świata.
W czasie zajęć pokazują dzieciom, że każdego dnia stykają się z niesamowitymi odkryciami praw przyrody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*