seria Kurczaki luzaki, autor: Christian Jolibois

Buszowałam w księgarni, szukając czegoś z dużą czcionką i interesującymi rysunkami – w sam raz dla początkującego czytelnika. Wtedy mi wpadła w ręce seria “Kurczaki luzaki”, dzieło dwóch Francuzów: Christian Jolibois pisze, Christian Heinrich rysuje. I obaj są świetni w tym, co robią. Przedstawiają się tak:


Główny bohater serii to energiczny, inteligentny i nieco szalony kurczak Carmelito. Najpierw poznajemy losy jego rodziców, potem dołącza do nich kurka Carmen (i wtedy okazuje się, że siostry też są fajne!). Carmelito to młodzian obdarzony ułańską fantazją, który udowadnia, że warto mieć marzenia i że jeśli będziemy wystarczająco mocno wierzyć w ich spełnienie, to uda się nawet sięgnięcie gwiazd.

Książeczki są wystarczająco krótkie, żeby nie znużyły, nie zniechęciły do samodzielnego czytania, a jednocześnie wystarczająco długie, żeby zmieściły się w nich interesujące historie i świetne rysunki. I mimo uproszczonego, skrótowego języka, poruszają całkiem poważne problemy małych i dużych kurek; i ludzi. Mamy więc opowiadanie o przyjaźni (“Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”), o miłości (“Zakochany kurczak”), o marzeniach (“O kurce, która chciała zobaczyć morze”), o przemijaniu (“O chłopcu, który lubił bajki”) czy o problemach związanych z posiadaniem rodzeństwa (“Chcę mieć brata”). A między wierszami  pojawiają się króciutkie wzmianki o wyprawie Krzysztofa Kolumba, bajkach Ezopa czy Galileuszu. Ja nazwałam je “kotwicami” – to wygodne punkty zaczepienia do snucia opowieści o historii prawdziwej. Od rodziców zależy czy zostaną wykorzystane, czy też zostaną tylko krótkimi opowiastkami z życia ciekawskich kurek. Dzieciaki zachwycają się “kurczakami luzakami” bez względu na to czy rodzice się włączają do czytoczarów, czy też nie.

Mam pewien problem z przyporządkowaniem książeczek do wieku dziecka. Żartobliwe, przemyślane rysunki powodują, że już 5 latek może się zaśmiewać nad rysunkami – jak przy kurce, która uczy się znosić jajko (zdjęcie na dole po prawej stronie). Duże litery i opisywane historie na pewno spodobają się siedmiolatkom, a jeśli włączymy się z opowieściami o naukowcach i odkrywcach, to w mojej ocenie nawet dziewięciolatek będzie zafascynowany.

Małgorzata Wojnar

Christian Jolibois, Christian Heinrich, seria “Kurczaki luzaki”
Hachette Polska, Warszawa 2012

 

książki z serii:
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “O kurce, która chciała zobaczyć morze”, ISBN 978-83-7739-842-5
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Kosmiczne jajo”, ISBN 978-83-7739-843-2
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Chcę mieć brata”, ISBN 978-83-7739-844-9
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Kurza stopa! Ktoś ukradł słońce!”, ISBN 978-83-7739-845-6
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Panika w kurniku”, ISBN 978-83-7739-846-3
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Kurczaki luzaki i bazyliszek”, ISBN 978-83-7739-855-5
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “O chłopcu, który lubił bajki”, ISBN 978-83-7739-856-2
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Ratuj się, kto może!”, ISBN 978-83-7739-857-9
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”, ISBN 978-83-7739-859-3
– Ch. Jolibois, Ch. Heinrich “Zakochany kurczak” ISBN 978-83-7739-858-6

 

2 Komentarze

  1. Czy szanowne państwo wiedzą czy są kolejne książki z tej pięknej serii przetłumaczone na Polski? Wiem że kilka nowych tytułów wystąpiło w oryginalnym języku Francuskim. Proszę o raptowną odpowiedź bo zależy mi nabyć te nowe tytuły jak najprędzej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*