Nadchodzi Wielkanoc. W wielu domach zaczyna się jajeczno-zdobniczy szał. My do prac świątecznych proponujemy dodanie kilku eksperymentów. Stanowią miłą odskocznię od gotowania i pieczenia potraw Wielkanocnych, a dla dzieciaków (mniejszych i większych) stanowią prawdziwą atrakcję.

IGranie baner małyPIERWSZE DOŚWIADCZENIE to JAJKO W OCCIEopisane na blogu IGranie z Tosią (i z tego bloga pochodzą zdjęcia oraz filmik)
Ocet, jajka i trochę cierpliwości – to przepis na skaczące jajka. Zabawa jest świetna. Ostrzegamy, że miękkie jajka lubią się nagle rozpadać, więc dobrze jest eksperymentować na gładkiej, łatwej do posprzątania powierzchni. Ale na prawdę warto! Gwarantujemy salwy śmiechu w trakcie rozpryskania się piłko-jajka. To eksperyment, który naprawdę rozbudza ciekawość i zmusza do myślenia co się właściwie stało skorupce. Skaczące jajo15

 

NABIJANIE JAJKA W BUTELKĘ to DRUGI proponowany przez nas eksperyment 
Potrzebne są:

 • szklana butelka z dość szeroką szyjką
 • jajko ugotowane na twardo
 • kawałek papieru
 • zapałki/zapalarka
 • ew. oliwa/olej

 

jajko w butelce

To doświadczenie wymaga nieco zręczności, więc polecam je dla dzieci w wieku szkolnym.

Podpalamy kawałek papieru, szybko wrzucamy go do butelki i zakrywamy szczelnie wlot powietrza jajkiem. Jeżeli jajko jest wyjątkowo duże, albo szyjka butelki dość wąska, to można uprzednio wspomóc się naoliwieniem jajka, żeby nadać mu nieco poślizgu.

Najkrótsze wytłumaczenie tego doświadczenia to fakt, że palący się ogień powoduje różnicę ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz butelki. Gdyby zostawić butelkę odetkaną, to ciśnienie natychmiast samo by się wyrównało. Ponieważ jajo blokuje dostęp powietrza z zewnątrz i różnica ciśnień rośnie i jajo jest „zasysane” do środka. Jeżeli chcemy wyjąć jajko ze z butelki, to musimy ustawić je węższą stroną w otworze, szczelnie objąć szyjkę ustami z całych sił dmuchać (tak, tak! nie zasysać, tylko dmuchać).

 

TRZECIE i ostatnie doświadczenie TO JAJKO W SOLANCE

Do przeprowadzenia eksperymentu, będą potrzebne:

 • metalowa łyżka
 • sól
 • wysokie, przezroczyste naczynie, np. wazon lub duża szklanka
 • surowe jajko (może być pomalowane, ale nie może być ugotowane!
 • dzbanek z wodą
 • Do przezroczystego naczynia nalej wodę do mniej więcej połowy jego wysokości.

  Do naczynia z wodą delikatnie włóż jajko. Uważaj, żeby się nie rozbiło!
  Zobacz, co dzieje się z jajkiem? Pływa czy tonie? Jajko opadło na dół naczynia, zatonęło.

  Pomagając sobie łyżką wyjmij jajko z wody i odłóż tak, żeby się nie stłukło.
  Wsyp 10-15 łyżek soli i dobrze zamieszaj.

  Po wymieszaniu wody z solą znowu włóż do niej jajko i zobacz, co się z nim dzieje.
  Taka bardzo słona woda nazywa się solanką, a jajko pływa na jej powierzchni.

  Znowu wyjmij jajko i bardzo delikatnie (najlepiej po ściance) dolej wody do pełna.
  Chodzi o to, żeby ta nowa, niesolona woda, nie zmieszała się ze słoną wodą z dna.

  Teraz ostrożnie włóż jajko do wody – uważaj, żeby nie zamieszać płynu w szklance, bo na dole jest słona woda, a na górze słodka – choć nie widzimy różnicy, to jajko powinno ją nam pokazać.

  Co się dzieje z jajkiem? Czy dopłynęło na dno? Jajko powinno zostać mniej więcej w połowie szklanki – na powierzchni słonej wody.

  A jako zabawę dodatkową, proponujemy rysowanie palcem wzorków (np. tych, które planujemy malować na pisankach) na stole przy użyciu rozsypanej w czasie doświadczenia soli.

  Wyjaśnienie Szalonych Naukowców dla trochę starszych:
  Normalnie jajka toną, gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. Na końcu jajko pływa w środku wysokości szklanki, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc zalega grubą warstwą na jej wierzchu. Jajko ma gęstość większą niż woda, lecz mniejszą niż solanka. Tonie przez warstwę wody, ale osiada na górze solanki.

  To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

  Doświadczenie zostało opisane w roku 2011 na potrzeby współpracy Szalonych Naukowców z portalem dziecisawazne.pl

  Miłego eksperymentowania!

 

Szaleni Naukowcy – firma rodzinna, stworzona przez pasjonatów nauki i przebywania z dziećmi; prowadzimy warsztaty naukowe dla dzieci w wieku 3-12 lat, urodziny oraz eventy. Nasze zajęcia nigdy nie są identyczne. Przyjeżdżamy we wskazane miejsce, o ustalonym czasie, ze wszystkimi potrzebnymi pomocami naukowymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *