Czy umiesz gwizdać, Joanno? autor: Ulf Stark

Po książkę “Czy umiesz gwizdać, Joanno?” sięgnęliśmy nieprzypadkowo. Był to czas, w którym musieliśmy zacząć oswajać temat śmierci, ponieważ coraz lepiej zdawaliśmy sobie sprawę, że niedługo przyjdzie nam się pożegnać z ukochanym Dziadkiem i Pradziadkiem. Wtedy właśnie polecono nam ten tytuł.

Zaczyna się niewinnie: dwóch chłopców buja się na huśtawce. Jeden drugiemu opowiada jak  fajnie jest mieć dziadka – a jest świetnie, bo dostaje się od niego 5 koron w prezencie, i kawę, i można patrzeć jak je nóżki wieprzowe. Drugi chłopiec – Bertil – zaczyna marzyć o byciu czyimś wnukiem. Chłopcy postanawiają znaleźć jakiegoś “wolnego” Dziadka, który obchodziłby swoje urodziny razem z Bertilem. Tak zaczynają się poszukiwania…

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to niezwykle ciepła, wzruszająca opowieść o miłości i potrzebie bycia kochanym; o starzeniu się i pragnieniu bycia potrzebnym komuś do ostatnich dni. To opowieść o dobrych i złych stronach relacji pomiędzy dziadkami a wnukami. To jedna z tych książek, przy których za każdym razem, niezależnie od ilości “czytań”, łykam łzy wzruszenia.

Jak większość pozycji Wydawnictwa Zakamarki, “Czy umiesz gwizdać, Joanno?” jest bardzo ładnie wydana, ozdobiona rewelacyjnymi rysunkami Anny Hoglund. Sztywna okładka z dwoma chłopcami puszczającymi latawiec  przykuwa wzrok wszystkich znanych mi chłopców (z dziewczynkami różnie bywa).

Napisałam na początku, że ta książka miała pomóc nam oswoić temat śmierci. Ponieważ była jedną z kilku, które wtedy czytaliśmy na ten temat, nie mogę powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że to właśnie ona pomogła. Faktem jest natomiast, że śmierć pradziadka nasz siedmiolatek przyjął spokojnie: ze smutkiem i płaczem, ale też ze zrozumieniem. Kilka razy porównał losy dziadka, którego znalazł sobie Bertil, do losów swojego świeżo straconego pradziadka i widać było, że w głowie układało Mu się co się stało i dlaczego.

Na podstawie tej książki nakręcono film, który w Szwecji rokrocznie puszczany jest w telewizji w Boże Narodzenie. Miłoby i w Polsce mieć taką odmianę od nieśmiertelnego „Kevina samego w domu”.

Małgorzata Wojnar

Ulf Stark „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”
przekład: Katarzyna Skalska
ilustracje: Anna Hoglund
Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2008
ISBN: 978-83-60963-29-6

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*